۱۳۹۲ مرداد ۳۱, پنجشنبه

نگاهی به بمباران شیمیایی اطراف دمشق و پیامدهای احتمالی آن

با بمباران شیمیایی اطراف دمشق افتخاری دیگر بر افتخارات رژیم شیعی-صفوی حاکم بر ایران و مهندسی مدبرانهٔ هلال شیعی توسط رهبر فرزانه افزوده شد.
رژیم بشار اسد که بنا بر ادعای رژیم از طرف جمهوری اسلامی مشاوره های نظامی میگیرد و طبعاً این مشاوره ها از مهر و امضای  فتوای رهبر فرزانه برای قتل عام کودکان برای بقای رژیم اسلامی که در گرو بقای  هلال کثیف شیعی است نیز برخوردار است. تصاویر منتشر شده از ارازل و اوباش خالکوبی شدهٔ رژیم (اینجا) که به شیوه های هالیوودی گرفته شده و منتشر شده اند برای تحمیق ارازل بسیجی و فرستادن آنها به باتلاق سوریه است. انتشار این تصاویر نشان میدهد که رهبر فرزانه دچار کمبود نیروهای مسلح ارازل و اوباش در سوریه شده است و نیروهای حزب الله لبنان بیش از این نمیتوانند به سوریه اعزام شوند و ظرفیت اعزام نیرو از طرف رژیم شیعی عراق و حزب الله لبنان نیز پر شده است و اعزام سپاه پاسداران  به عنوان نیروی رسمی در حالی که «دکترین عقب نشینی گام به گام» که منجر به مهندسی انتخابات و بیرون آمدن حسن روحانی از درون صندوقها شد نمیتواند انجام پذیرد و با دکترین جدید در تناقض آشکار است.
اکنون دولت آقای باراک اوباما در مخمصهٔ بزرگی گیر افتاده است و یا باید به پیشنهادات آقای ژنرال دمپسی در رابطه با «عدم دخالت مستقیم به هیچ عنوان در معادلهٔ سوریه» تن دهد و یا با حداقل دخالتهای محدود در سطح بمباران برخی مراکز حساس نظامی و یا سیاسی رژیم اسد موافقت کند. اگر آقای اوباما گزینهٔ پیروی از پیشنهادات آقای دمپسی را را برگزیند؛ چاره ای جز رایزنی با دوستان غربی خود برای «کش دادن قضیه» و فرستادن پیغامهای متناقض و اتلاف وقت روی آورده تا به «سلطان قابوس بازی» ادامه دهد.
واقعیت این است که بعد از شکست مفتضحانهٔ دکترین نظامی «دونالد رامسفلد» در عراق؛ دکترین جدیدی شکل گرفت که با خانم کوندالیزا رایس شروع و سپس به آقای آقای باراک اوباما سپرده شد. اکنون به صورت آشکار دیده میشود که افتضاح و عواقب شکست دکترین نظامی «دونالد رامسفلد» بیش از آن چیزی است که بتوان با دکترین ««کوندالیزا رایس - اوباما» خنثی نمود و پیشنهاد اخیر آقای مارتین دمپسی؛ موقعیت آمریکا در منطقه را بدتر خواهد نمود. 
اما این واقعه؛ چیزی نیست که عربستان سعودی از کنار آن به سادگی بگذرد؛ زیرا امکانات بازیهای  متعددی را برای آنها فراهم نموده است. لایروبی طویلهٔ اخوان المسلمین در مصر در زیر سایهٔ این خبر میتواند شدت بیشتری بگیرد و دست عربستان سعودی را برای بوجود آوردن اتحاد عربی بزرگتر و جدی تر برای دخالتهای موثرتر در سوریه را باز کند و طبعاً اسرائیل نیز نقش موثر و دوستانه ای میتواند در آن بازی کند و این امر در ادامهٔ خود چشم انداز تضعیف بیشتر حکومت اسلامگرایان ترک عثمانی را نیز در بر خواهد داشت و ضربهٔ دیگری بر دکترین تولید «حکومتهای اسلامگرای میانه رو» خواهد بود.
آنچه که در هر دو دکترین «دونالد رامسفلد» و هم در دکترین «رایس - اوباما» فراموش شده و این دو دکترین را با نقص فنی بزرگ و شکست مواجه نموده است؛ بی اعتنایی به وجود «بازیگران منطقه ای» میباشد. آمریکا و اروپا در بر آوردهای خود دچار اشتباه محاسباتی بزرگی شده اند و همچنان فکر میکنند که دوستان خاورمیانه ای آنها مانند «حلقه به گوشان ۵۰ سال پیش» هستند که وقتی گفتی «بیا»... بیایند و وقتی گفتی «برو».... بروند. غرب هنوز از نبردهای عراق و افغانستان و نقش خرد کنندهٔ بازیگران منطقه ای درس نگرفته است و به این فکر است که بازهم میتوان با تولید «اسلامگرایان میانه رو حلقه به گوش» منطقه را به سوی یک «لیبرالیسم حلقه به گوش» (پروژهٔ خاورمیانهٔ بزرگ) سوق داد. 
نامهٔ اخیر آقای مارتین دمپسی نیز بر همین اندیشهٔ غلط استوار است که ایشان حتی نمیتوانند در سوریه یک گروه را پیدا کنند که بعد از پیروزی حافظ منافع آمریکا باشد (اینجا). گویا آقای ژنرال دمپسی نیز باید به همراه آقای باراک اوباما بروند و در کنار آقای پوتین در صندلیهای آخر کلاس بنشینند.
شاید در ظاهر به نظر برسد که نظر آقای ژنرال دمپسی مطابق آن اصل طلایی  هنر جنگیدن یعنی «در جنگی که پیروز نخواهی شد شرکت مکن» پایه ریزی شده است (آقای دمپسی دقیقاً همین را میگویند). اما آقای دمپسی اصل دیگری را فراموش نموده اند : «باید مانند آب شکل پذیر بود» و بسیاری اصول دیگری که جای آنها در این نوشتار نیست.
غرب هنوز در رویای تصوری که در دوران جنگ جهانی اول و دوم و چند دهه بعد از آن از حکومتهای جهان سومی وجود داشت مانده است و همچنان میخواهد «شکل بدهد» و نمیخواهد خودش نیز اندکی «شکل بگیرد».
انکار واقعیت های موجود؛ واقعیتها را از میان نمیبرد؛ بلکه موجب افزایش کند ذهنی و اشتباهات محاسباتی میشود.

کژدم

  

۳ نظر:

 1. خواندن این نوشته در رابطه با یکی از حلقه های هلال شیعی (عراق) خالی از لطف نیست و تصویر خوبی از یکی از ممالک اسلامی را به دست میدهد. این مقاله را وبسایت «دیپلماسی ایرانی» منتشر کرده است.

  http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1920119/%D8%AF%D8%B1+%D8%A8%D8%BA%D8%AF%D8%A7%D8%AF+%D9%87%D9%85%D9%87+%D8%AA%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF.html

  پاسخحذف
 2. کژدم عزیز. تحلیلتان جالب بود و هرچند در کلیات با شما همعقیده ام ولیکن در برخی موارد جزیی با شما اختلاف نظر دارم که امری طبیعی و عادیست.
  باتلاق سوریه بسیار زودتر از آن چیزی که تصور میشد شروع به بلعیدن ایران و حزب الله نموده و آرام آرام عراق را نیز در خود میگیرد. حملات شیمیایی اخیر در سوریه و در مناطق تحت سیطره جبهه النصره و واکنشهای آبکی متعاقب آن از سوی شورای امنیت و کشورهای اروپایی این ایده را تقویت میکند که این عمل با چراغ سبز آنان و جهت ایجاد تعادل در جبهه های نبرد صورت گرفته و بمنظور کش دادن قضایا در حالتی که عملا در جبهه های مختلف نبرد مخالفین اسد پیشرفتهای قابل ملاحظه ای داشته اند. این حمله چه از جانب اسد و از روی ناچاری و په از جانب نظامیان بدون هماهنگی با دولت و چه از جانب طرف سومی انجام گرفته باشد . چهره جنگ در سوریه را تغییر خواهد داد و اوباما مجبور به اتخاذ تصمیمی خواهد شد ( از دیشب تمامی شبکه های تلویزیونی عرب زبان به تمسخر اوباما و خط قرمز وی در سوریه پرداخته بودند)
  بی عملی اوباما هر روز بیش از پیش آثار خود را در سوریه نشان میدهد. کش دادن قضیه سوریه اسلحه ای دو لبه است. از جانبی سبب ضعف و درگیری هرچه بیشتر نیروهای ایران و حزب الله و ایجاد تنفر عمومی نسبت به آنها میگردد و از طرفی سبب کشیده شدن هرچه بیشتر نیروهای مخالف سوری به سمت جبهه عربستان و فکر نمیکنم اوضاع به همین منوال ادامه یابد.
  در عراق عملا کنترل از دست حکومت مالکی خارج شده و در حال حاضر فقز در حال حفاظت از منطقه سبز به کمک نیروهای آمریکایی و ایراتی هستند و در حقیقت همه در عراق منتظر حوادثی هستند که مطمئنا به چند پارچگی آن در قالب کنفدراسیونی متشکل از نواحی سنی. شیعه. کرد و بصراویها خواهد انجامید.
  هم اکنون نیز سعودیها اتحاد بزرگی را در اطراف خود فراهم نموده اند و در عمل نشان داده اند که حاضر نیستند به مانند غلام حلقه بگوش غرب عمل کنند و فعلا رگ خواب کشورهای غربی و آسیای جنوبشرقی را که نفت است در زیر پنجه های خود گرفته اند و شمه ای از ترس غربیها را در تغییر لحن آنها در مورد مسائل مصر بعد از سفر شاهزاده فیصل به فرانسه شاهد بوده ایم.
  کارتهای بازی جمهوری اسلامی هر روز بیشتر از سابق از دستانش به درآورده میشود. حماس و جهاد اسلامی در غزه به چنان وضعیتی دچار شده اند که احتمال شورش مردم علیه آنان و استیلای مجدد فتح بر این منطقه چیزی دور از ذهن نیست و ممکنست هر لحظه رخ دهد.
  حزب الله با ورودش به جنگ سوریه عملا مورد غضب مردم لبنان واقع شده و باتلاق سوریه هر روز مقدار بیشتری از توان مادی و معنوی آنها را می بلعد.
  هر روز شاهد نزدیک شدن جبهه نبرد به مرزهای ایران هستیم و خامنه ای و باندهای نظامی حاکم بر ایران بخوبی واقف به این مسئله و حتی دیگر قدرت ندارند که نبرد را کماکان در خارج از مرزهای ایران نگاهدارند. خامنه ای بیشتر از هر زمانی آماده نوشیدن جام زهر است ولیکن محتویات این جام هر آن زیادتر میشود.
  غربی که تا سال قبل آماده پذیرش غنی سازی پنج درصدی بود امروز به کمتر از برچیده شدن برنامه های اتمی بطور کامل و همینطور برنامه های موشکی راضی نیست و تعویض سگ و روباه نیز تغییری در این موضع ایجاد نخواهد کرد و باز هم بر این عقیده ام که آمدن سلطان قابوس نه برای آشتی بلکه اولتیماتوم جدیدی را با خود دارد.
  با شما موافقم . آمریکا و اروپا و حتی مردم ایران فکر نمیکردند که اعرابی را که مشتی تنبل و نوکر و جیره خوار تصور میکردند قادر به انجام کاری باشند که عملا در برابر سیاستهای غرب در منطقه ایستاده باشند و قواعد بازی خود را به آنها دیکته کنند. بر اساس خبرها دو خط لوله دیگر عربستان و خط لوله دیگر امارات که نفت این دو کشور را به دریای سرخ و دریای عمان میرساند تا سه ماه دیگر آماده بهره برداری میشود . خط لوله دیگری از کردستان به سمت ترکیه در اوایل سال نوی میلادی به بهره برداری میرسد و آنوقت نوبت نبرد آخرین خلیج فارس خواهد بود و متعاقب آن اربابان جدید منطقه را خواهیم شناخت.

  پاسخحذف
 3. طبق معمول رژیم جنایتکار ولایت فقیهی توسط وزیر امور خارجهٔ جدیدش بمباران شیمیایی را به گردن کشته شدگان این عملیات انداخت. منطق مندرس ایشان غیر قابل باور بودن دست داشتن رژیم اسد در زمان بازدید بازرسان سازمان ملل از سوریه است. به آقای ظریف باید گفت که اتفاقاً این بهترین زمان برای چنین جنایتی بود تا بتوان آنرا لاپوشانی کرد.
  http://www.radiofarda.com/archive/news/20130822/143/143.html?id=25082892

  پاسخحذف